Ciekawe miejsca we Wrocławiu

Ciekawe miejsca

Dworzec Świebodzki i Plac Orląt Lwowskich

Nasz hostel zlokalizowany jest w samym centrum Wrocławia, przy Placu Orląt Lwowskich – 800 m od Rynku, 1,5 km od stacji Wrocław Główny. Znajduje się tutaj najstarszy z zachowanych wrocławskich dworców – posiada on pełną infrastrukturę, jest remontowany i być może będzie jeszcze pełnił tak ważną rolę jak kiedyś. Mówi się o planach ponownego, pełnego otwarcia dworca, jednak kiedy to nastąpi – tego nie wiadomo. Gmach budynku, mimo upływu lat, prezentuje się okazale, a jego wyglądowi sprzyjać będzie przeprowadzany remont. Mieszanka włoskiego renesansu oraz późnego klasycyzmu zdecydowanie da się lubić.

Mimo tego, że dworzec nie funkcjonuje, w jego obrębie wciąż dzieje się wiele – ma tu miejsce jedna z małych scen Teatru Polskiego i słynne targowisko, a także funkcjonują różnego rodzaju sklepy, biura, a nawet klub nocny. Jak na centrum miasta przystało – dzieje się wiele i warto odwiedzić to miejsce – nie tylko dla walorów zabytkowych.

Wszędzie blisko

Dworzec położony jest przy Placu Orląt Lwowskich, który jest bardzo ważnym węzłem wrocławskiej komunikacji. Znacznie ułatwia to naszym Gościom dojazd do hostelu – niezależnie od tego czy docierają oni własnym samochodem, czy też środkami lokomocji miejskiej.

Dworzec Świebodzki jest doskonałą bazą wypadową do poznawania Wrocławia, a bliskość licznych atrakcji oraz obiektów biznesowych czy kulturalnych jest bardzo korzystna dla turystów, biznesmenów i mieszkańców miasta. Stąd tylko krok do Dzielnicy Czterech Świątyń, Kina Nowe Horyzonty czy wspaniałego wrocławskiego rynku. Niedaleko również do obiektów kulturalnych, będących perłami w skali całego kraju (Narodowe Forum Muzyki, Opera Wrocławska czy Wrocławski Teatr Współczesny), licznych pubów, klubów oraz innych lokali rozrywkowych i oczywiście zabytków, których na samym rynku jest bardzo wiele.

Zapraszamy więc zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych – dotrzeć do nas bardzo łatwo i równie łatwo znaleźć w centrum atrakcje dla siebie.

Kolejkowo

Niedaleko naszego Hostelu znajduje się miejsce, w którym najmłodsi czują się jak w bajce, a dorośli mogą choć na chwilę znowu poczuć się dziećmi. Tym miejscem jest Kolejkowo, gdzie podziwiać można ogromną makietę prezentującą to, co we Wrocławiu i Dolnym Śląsku najpiękniejsze. Goszczą tutaj nie tylko miłośnicy kolejnictwa, chcący obejrzeć jedną z najdoskonalej odzwierciadlonych kolejek, ale też miłośnicy Wrocławia i okolicznych regionów oraz turyści z kraju i zagranicy, ceniący sobie oryginalne atrakcje.

Zapraszamy do wspaniałego świata miniatur

Jeżeli szukasz sposobu na pożyteczne i ciekawe spędzenie godziny – Kolejkowo będzie idealne zarówno dla Ciebie, jak i Twojej rodziny. Ogromna makieta, wykonana przez pasjonatów, rozciąga się na 260 metrach kwadratowych, prezentuje Wrocław i tereny Dolnego Śląska, a co najciekawsze – żyje i ukazuje tutejszych mieszkańców podczas wykonywania przeróżnych codziennych czynności. Sprawdź jak wspaniale został oddany miniaturowy rynek, jak prezentuje się Śnieżka i jaki ruch panuje na malutkich ulicach. Jeżdżące pociągi, liczne samochody, prawdziwy wodospad, tłumy ludzi oraz zwierzęta czające się w leśnych kniejach – wszystko to robi gigantyczne wrażenie i zachwyca niezależnie od wieku.

Tym co zachwyca jest dokładność w odwzorowaniu obiektów – na makiecie nie zabrakło najdrobniejszych szczegółów, dlatego całość robi tak piorunujące wrażenie. Niezwykła jest liczba i różnorodność obiektów, zmieniające się pory dnia, a nawet prawdziwy wodospad. W Kolejkowie i okolicach mamy zabytki, bloki pamiętające okres PRL, wspaniałe wzgórza i lasy, ulice pełne mieszkańców i wiele, wiele innych – to po prostu trzeba zobaczyć!

Przenieś się do innego świata!

Kolejkowo, powstało w wyniku kreatywnej pracy kilkunastu pasjonatów, w jego skład wchodzi ponad 160 obiektów, 100 samochodów oraz 23- figurek ludzi i zwierząt. Ta wyjątkowa atrakcja jest dostępna dla każdego i kosztuje 19 zł – za bilet normalny oraz 15 zł – za bilet ulgowy. Makietę można podziwiać przez cały rok, również w niedziele i święta.

Dzielnica 4 Wyznań/Świątyń

Wrocław jest miastem bogatym we wspaniałe zabytki, dla których warto pokonać setki, a nawet tysiące kilometrów. Miłośników budownictwa sakralnego przyciąga szczególnie Dzielnica 4 Wyzwań, nazywana również Dzielnicą 4 Świątyń lub Wzajemnego Szacunku. To miejsce, które nie tylko imponują piękną zabudową, ale również skłania do refleksji i zachęca do porzucenia sztucznych granic, które dzisiaj tak bardzo dzielą ludzi.

Miejsce tętniące życiem

Dzielnica 4 Wyzwań znajduje się w centrum miasta, niedaleko rynku i wyznaczają ją ulice Kazimierza Wielkiego, Św. Mikołaja, Pawła Włodkowica i Św. Antoniego, a jej obecna nazwa obowiązuje od 1995 roku. Jest miejscem, które przyciąga nie tylko miłośników okazałych obiektów, ale również łączy ludzi różnej wiary – decydujący wpływ na to ma położenie w bliskiej odległości czterech świątyń:

  • prawosławnego soboru Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy,
  • rzymskokatolickiego kościoła św. Antoniego z Padwy,
  • ewangelicko-augsburskiego kościoła Opatrzności Bożej,
  • synagogi Pod Białym Bocianem.

Takie położenie obiektów poskutkowało powołaniem Rady Dzielnicy Wzajemnego Szacunku oraz stworzenie ścieżki kulturalnej. Dzięki temu przedstawiciele różnych wyznań współpracują ze sobą i organizują częste wydarzenia kulturalne, dodatkowo umacniające więzi pomiędzy wyznawcami oraz będące tutejszymi atrakcjami również dla osób postronnych.

Szczególnie dużą popularnością cieszą się wystawy i koncerty organizowane w tutejszej synagodze, a w pobliskim kinie Nowe Horyzonty mają miejsce festiwale filmowe – Nowe Horyzonty oraz American Film Festival. Uzupełnieniem tych atrakcji są różnego rodzaju akcje i imprezy charytatywne, spotkania edukacyjne oraz modlitwy ekumeniczne.

Dla mieszkańców i turystów

Rangi atrakcji turystycznej oraz wspaniałego miejsca do spędzenia czasu nadają Dzielnicy liczne lokale gastronomiczne i rozrywkowe. Można więc doskonale się tu bawić, ale również pokusić się o chwilę refleksji – dlatego też warto zajrzeć do Dzielnicy 4 Wyzwań choćby na chwilę.

Punkty widokowe – wieża Kościoła Garnizonowego oraz Sky Tower

Wrocław – miasto pełne wspaniałych budynków i miejsc, które warto oglądać niezależnie od pory roku. My proponujemy Ci spojrzenie na miasto z nieco innej perspektywy, dzięki której zachwycisz się na nowo, nawet jeżeli dobrze znasz większość tutejszych miejsc jak własną kieszeń. Perspektywą tą jest widok z góry i zapewnia ją kilka punktów widokowych rozmieszczonych we Wrocławiu – my szczególnie polecamy te najwyższe, znajdujące się na wieży Kościoła Garnizonowego oraz największym budynku w Polsce, czyli Sky Tower.

Wieża Kościoła Garnizonowego

Kościół Garnizonowy, znajdujący się na wrocławskim rynku, jest jednym z najchętniej oglądanych zabytków w mieście. Nic więc dziwnego, że z wysokości 75 metrów Wrocław oglądają zarówno tutejsi mieszkańcy, jak i turyści z innych polskich miejscowości oraz cudzoziemcy. Taras widokowy otoczony jest kamienną balustradą i można podziwiać z niego okazałą panoramę Wrocławia, zaś w pogodne dni nawet Śnieżkę! Aby dostać się na samą górę trzeba pokonać około 300 schodków – dla niektórych turystów będzie to pewne wyzwanie, jednak nagroda, jaką są wyjątkowe widoki, zdecydowanie zachęca do wspinaczki. Wieża jest otwarta w miesiącach kwiecień-październik. Nieczynna poza sezonem i w czasie burz/opadów deszczu.

Wieża Sky Tower

Dużo łatwiej dostać się na punkt widokowy powstały w drapaczu chmur Sky Tower (osiedle Południe), który został umiejscowiony na 49 piętrze budynku, a więc wysokości około 200 metrów. Wjechać na górę można szybkobieżną windą, co trwa niecałą minutę. Taras jest oszklony, a w związku z tym otwarty przez cały rok i niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Podziwiać panoramę Wrocławia można przez 30 minut, a bilety kosztują od kilku (ulgowe) do kilkunastu złotych (normalne). Zważywszy na to, że jest to najwyżej położony punkt widokowy w Polsce, nie trzeba chyba rekomendować tego, jak niesamowite widoki się z niego rozpościerają. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!

Zachęcamy również do odwiedzenia innych punktów widokowych w mieście (Katedra Św. Jana Chrzciciela, Mostek Czarownic, Wieża Matematyczna i Orle Gniazdo).

ZOO

Któż z nas nie lubi ogrodów zoologicznych? Niezależnie od wieku, ZOO to miejsce, które cieszy każdego i pozwala spędzić wspaniałe chwile z cała rodziną. My zachęcamy do wizyty w tym najstarszym w Polsce, znajdującym się we Wrocławiu, które przygotowało tak ogromną liczbę atrakcji, że na opowiedzenie o nich wszystkich potrzebowalibyśmy wielu godzin lub dziesiątek stron.

Dla miłośników zwierząt z każdego regionu świata

Wrocławski ogród zoologiczny istnieje od 1865 roku, a jego powierzchnia zajmuje obecnie 33 hektary. Zajmuje powierzchnię 33 hektarów, które zamieszkuje około 10,5 tysiąca zwierząt pochodzących z różnych kontynentów i środowisk, a ich liczba wciąż poszerza się o przedstawicieli nowych gatunków, jak również coraz rzadsze okazy. Oprócz ogromnej liczby zwierząt, ZOO zapewnia również liczna atrakcje dla dzieci i dorosłych, w tym karmienie niektórych mieszkańców czy jeżdżenie na kucykach. Ogromną popularnością wśród zwiedzających cieszą się fokarium, terrarium czy Pawilon Madagaskaru. A to tylko niektóre z nowych obiektów we wrocławskim ZOO.

Jedyne na świecie – Afrykarium

Na terenie wrocławskiego ZOO funkcjonuje od niedawna Afrykarium, które jako jedyne na świecie powstało wyłącznie z myślą o prezentowaniu fauny afrykańskiej. Na terenie 4,6 tys. m2 i w ponad 15 milionach litrów wody pływają okazy zamieszkujące na co dzień Morze Czerwone, Tanganikę, Kanał Mozambicki, dżunglę Konga i nie tylko. Zwiedzający mają więc niepowtarzalną okazję stanąć naprzeciw rekinów, hipopotamów, płaszczek oraz innych wspaniałych mieszkańców podwodnego świata, których podziwiać mogli do tej pory tylko w książkach oraz w telewizji.

Zwiedzenia całego ogrodu zoologicznego, poznanie jego wszystkich tajemnic i zgłębienie wiedzy na temat jego mieszkańców nie będzie możliwe podczas jednej wizyty. To wyjątkowe miejsce, do którego chce się wracać przez całe życie i które wciąż się rozwija, przyciągając turystów nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Będąc we Wrocławiu koniecznie trzeba wpaść tutaj chociażby na kilka godzin…